January 2016 Results

Thurs Jan 7th 2016

North Leinster P.P. Sch SF “B” Rd 1
St. Mary’s Drogheda    2-08    Ashbourne CS    1-17

Dublin P.P. Sch SH “C1” Semi Final
St. Paul’s Col     3-09       HFCS Rathcoole        2-07        

Dublin P.P. Sch Juv F “E” Section 2 Semi Final
Ballinteer CS    3-03          St. Aidan’s CS           3-09    

 

Fri Jan 8th 2016

Dublin P.P. Sch Jun F “A” QF
Ardscoil Ris     3-14       Lucan CBS    1-03 

Dublin P.P. Sch SF “B” QF
St. David’s CBS    5-14        Malahide CS      2-10      

North Leinster P.P. Sch SF “B” Rd 1
Cnoc Mhuire Granard      2-17     Gallen CS Ferbane      6-13  

Dublin P.P. Sch Juv F “D” QF
Donabate CC    7-08       Hartstown CS     3-03  

 

Sat Jan 9th 2016

Leinster P.P. Sch SH "A" 'Group Teams' Rd 1
Meath Schools    0-05    Offaly Schools   6-23
Dublin North   3-14   Antrim Schools   0-09
Wexford Schools   0-13   Dublin South   1-13

 

Mon Jan 11th 2016

South Leinster P.P. Jun F “B” QF
Col Iosagain    3-20    Wexford CBS    1-08    

North Leinster P.P. Sch SF “B” Rd 1
Dundalk DLS    1-09    O’Carolan Col Nobber    2-12    

North Leinster P.P. Sch Jun F “C” QF
St. Finian’s College    7-13    Kildare Town CS        8-12    AET

North Leinster P.P. Sch Jun F “A” QF
Athlone CC     1-18    St. Joseph’s Rochfortbridge    1-08    

Dublin P.P. Sch SH “C” Final
Portmarnock CS        2-10     Malahide CS    2-11    

Dublin P.P. Sch Jun F “C” QF
Old Bawn CS    2-10    Skerries CC    4-12    

 

Tues Jan 12th 2016

Dublin P.P. Sch Jun F “E” QF
St. Paul’s CBS        12-07      Col Mhuire      3-04

Dublin P.P. Sch Juv F “E” Semi Final
PS Neasain    4-08    Col Chillian   8-07

Dublin P.P. Sch Jun F “C” Qualifier
Col Choilm    3-12     Drimnagh Castle CBS    4-00

Dublin P.P. Sch SF “B” QF
St. Kevin’s CBS    6-14     Skerries CC    2-03    

Dublin P.P. Sch SF “A” QF
St. Fintan’s HS     2-14    Maynooth PP    2-06    

North Leinster P.P. Sch SF “D” Semi Final
Franciscan Gormanston        5-08     St. Fintina’s/CPP Rathcairn    2-06    

North Leinster P.P. Sch SF “B” Rd 1
St. Peter’s Dunboyne     3-05    Bush PP        1-08

North Leinster P.P. Sch Jun F “C” QF
Ardsc Rath Iomghain    4-09     Killina Pres SS    0-03

South Leinster P.P. Sch Jun F “C” QF
Col Eoin Hacketstown        1-05       Heywood CS        3-09  

 

Wed Jan 13th 2016

Leinster P.P. Sch SF “A” QF
St. Pat’s Navan       0-12    Sc. Mhuire Clane    2-08    

Dublin P.P. Sch Jun F “A” QF
St. Benildus College    2-07     St. Fintan’s HS    3-12    

Dublin P.P. Sch SF “A” QF
Colaiste Eanna    2-13     Ardscoil Ris    1-04    

Dublin P.P. Sch Juv F “D” QF
Lucan CC     9-10    Lusk CC        10-17    

North Leinster P.P. Sch Jun F “C” QF
Ballymahon VS      5-18     Bush PP    1-03    

 

Thurs 14th Jan 2016

Leinster P.P. Sch SF “A” QFs
Sc. Aodhain    1-09    St. Benildus    2-10    
Wicklow Schools    0-03    Good Counsel    3-16    

South Leinster P.P. Sch SF “B” QFs
Col Iosagain Portarlington    4-11    Gorey CS    1-04    
Naas CBS    2-13     FCJ Bunclody    2-10    

 

Fri 15th Jan 2016

Leinster P.P. Sch Juv F “B” Final
St. Kieran’s    4-01    St. Mary’s Edenderry    3-17    

North Leinster P.P. Sch Juv F “D” Semi Final
Col Lorcain Castledermot    4-06     Mercy SS Kilbeggan    11-06

North Leinster P.P. Juv F “D” 11 a side Final
Ardsc Chiarain Clara    7-06     Mullingar CC    5-04    

Dublin P.P. Sch Jun F “D” QF
Donabate CC    6-10    St. Mark’s CS    0-05    

Dublin P.P. Sch SF “B” Semi Final
St. Declan’s CBS        2-13    St. David’s CBS    3-10    AET

Dublin P.P. Sch Jun F “E” Section 2 Qualifier
Riversdale    1-05    Ardscoil Raheny        3-05    

South Leinster P.P. Sch SF “B” QFs
Mountrath CS    1-08     St. Mary’s CBS Enniscorthy    1-09    
Sc Dara Kilcock      4-12     Portlaoise CBS       1-04    

 

Sat 16th 2016

Leinster PP Sch SF “A” QF
Marist Athlone    2-09    Colaiste Eoin    1-11    

Leinster P.P. Sch SH “A” Group Teams Rd 2
Dublin South    2-17    Offaly Schools    1-10    
Dublin North    2-15    Laois Schools    2-10    

 

Mon 18th Jan 2016

South Leinster P.P. Sch Jun F “A” Semi Final
St. Peter’s Wexford  0-14             Sc Dara Kilcock  1-05

South Leinster P.P. Sch Jun F “B” Semi Finals
FCJ Bunclody   4-19          Ardscoil na Trionoide Athy   1-02
Col Iosagain Portarlington 2-16        Col. Bhride Carnew  1-04

North Leinster P.P. Sch SF “B” QFs
St. Peter’s Dunboyne 3-07       O’Carolan Col Nobber   1-10
Tullamore College 1-07   St. Olivier’s Oldcastle   2-17

Dublin P.P. Sch Jun F “E” QF
St. Joseph’s CBS 9-05     Tallaght CS  5-06

Dublin P.P. Sch SF “D” QFs
Moyle Park College 4-13     Templeogue College  1-05
GC Reachrann 10-17    Donabate CC  2-09

 

Tues 19th Jan 2016

Leinster PP Sch SH “B” QF
Banagher College     4-19    Cistercian Roscrea    3-12    

Leinster P.P. Sch Juv F “C” Semi Final
Heywood CS    9-11     St. David’s CBS       4-03    

South Leinster P.P. Sch Jun F “A” Semi Final
St. Mary’s SS Edenderry       2-11     Good Counsel College    0-10    

North Leinster P.P. Sch Jun F “A” Semi Final
Col Mhuire Mullingar    2-10     St. Mel’s Longford    0-08    

North Leinster P.P. Sch SF “C” Semi Final
Ardee CS     1-10    Dunshaughlin CC    5-15    

North Leinster P.P. Sch “D” Semi Final
Mullingar CC    5-10    Ardscoil Chiarain Clara    4-06

North Leinster P.P. Sch SF “B” QFs
Col Choilm Tullamore    1-07     Gallen CS Ferbane    1-14    AET
Ashbourne CS    1-10    St. Joseph’s Drogheda    3-06    

Dublin P.P. Sch Jun F “E” Section 2 QF
Greenhills College    10-07     Adamstown CC       2-04    

Dublin P.P. Sch SF “C” QF
Clonkeen College     5-15    Sc. Chaitriona    2-08  

 

Wed 20th Jan 2016

Dublin P.P. Sch Juv F “E” Section 1 Semi Final
Sc Ui Chonaill    5-09    Ardgillan CC    3-02    

Dublin P.P. Sch Juv F “E” Section 2 QF
Kylemore College    4-08    St. Tiernan’s CS       3-03    

North Leinster P.P. Sch Jun F “A” Semi Final
St. Pat’s Navan       4-15     Athlone CC    2-19    AET

North Leinster P.P. Sch SF “C” Semi Final
Ballymahon VS       4-17    Mercy SS Kilbeggan    0-08    

North Leinster P.P. Sch Jun F “B” QF
Dundalk DLS    2-07    St. Peter’s Dunboyne    4-08    

 

Thurs 21st Jan 2016

Dublin P.P. Sch SF “B” Semi Final
Salesian College        1-12     St. Kevin’s CBS    2-11

Dublin P.P. Sch SF “D” QF
St. Paul’s College    3-06    Drimnagh Castle CBS    2-07    

Dublin P.P. Jun F “C” QF
St. Colmcille’s CS    10-10    Col Choilm    1-08    

Dublin P.P. Sch Jun F “A” Semi Final
Sc. Aodhain    8-11     St. Fintan’s HS      0-03    

North Leinster P.P. Sch Juv F “D” QF
Clonaslee VS     5-09    St. Farnan’s Prosperous       1-04    

South Leinster P.P. Sch SF “B” Semi Finals
St. Mary’s CBS Enniscorthy     0-06    Naas CBS    0-07    
Sc Dara Kilcock       3-10    Col Iosagain Portarlington    3-08    

South Leinster P.P. Sch SF “C” Semi Finals
Heywood CS    3-13    Gaelcholaiste na Mara      0-05

South Leinster P.P. Sch SF “D” QF
Clonaslee VS     3-05    St. Farnan’s Prosperous      2-13  

 

Fri 22nd Jan 2016

Dublin P.P. Sch Jun F “D” QF
Templeogue College    3-11    Donahies CS    3-08    

Dublin P.P. Sch SF “C” Qualifier
Col Cois Life    7-11      Lucan CC    3-08

Dublin P.P. Sch SF “B” Semi Final Replay
St. David’s CBS    0-08    St. Declan’s CBS        4-17    

 

Sat Jan 23rd 2016

Leinster P.P. Sch SF “A” Semi Finals
Sc Mhuire Clane    2-09     St. Benildus    1-12    AET
Good Counsel    0-08    Marist Athlone    3-01    

Leinster P.P. Sch SH “A” Preliminary Rds
Castlecomer CS       2-14    Mountrath CS    4-15    
St. Brendan’s CS Birr    0-15     Borris VS    1-12    AET

 

Sun Jan 24th 2016

Leinster P.P. Sch SH “A” Group Team Rd 3
Dublin South    1-10    Dublin North    0-19

 

Mon Jan 25th 2016

Dublin P.P. Sch SF “D” Semi Final
Moyle Park College    0-10     GC Reachrann      4-12    

Dublin P.P. Sch Jun F “D” Semi Final
Donabate CC    7-07    Col Chiarain Leixlip    2-02    

Dublin P.P. Sch SF “D” QF
St. Joseph’s Rush    2-16     Marian College       3-09    AET

Dublin P.P. Sch Juv F “D” Semi Final
St. Mark’s CS    2-03     Lusk CC    1-08    

Dublin P.P. Sch Juv F “D” Semi Final
St. Vincent’s    1-05     Donabate CC    3-15    

North Leinster P.P. Sch Jun H “B QF
Col Choilm Tullamore     2-05    Ardee CS    2-04    

North Leinster P.P. Sch Jun F “C” Semi Final
Kildare Town CS        1-03     O’Carolan Col Nobber       1-15    

South Leinster P.P. Sch Jun F “D” Semi Final
Col Mhuire Johnstown    5-12    Ramsgrange CS      2-06    

 

Tues Jan 26th 2016

Dublin P.P. Sch Jun F “A” Semi Final
Colaiste Eoin    5-09     Ardscoil Ris    3-05    

Dublin P.P. Sch Jun F “B” QF
St. Declan’s CBS       3-12     St. Joseph’s Rush    3-10    

Dublin P.P. Sch SF “D” QF
HFCS Rathcoole        0-10     Coolmine CS    2-06    AET

Dublin P.P. Sch Jun F “E” Section 2 Semi Final
Ardgillian CC    1-05     St. Paul’s CBS    5-04    

Dublin P.P. Sch SF “C” Qualifier
Lucan CBS    2-12     Col Chiarain    1-09    

North Leinster P.P. Sch SF “B” Semi Final
St. Oliver’s Oldcastle    0-16     St. Peter’s Dunboyne    1-06

 

Wed Jan 27th 2016

South Leinster P.P. Sch Jun F “A” Final
St. Peter’s Wexford    2-05    St. Mary’s Edenderry    1-09    

North Leinster P.P. Sch Jun F “A” Final
Col Mhuire Mullingar    3-04     St. Pat’s Navan       1-11    

Dublin P.P. Sch Jun F “B” QF
Malahide CS    3-15    Salesian College        2-02    

Dublin P.P. Sch Jun F “D” Semi Final
HFCS Rathcoole       2-11    Templeogue College    2-02    

 

Thurs Jan 28th 2016

South Leinster P.P. Sch Jun F “C” Final
Mountrath CS    2-02    Pres DLS Bagenalstown       0-07    

North Leinster P.P. Sch SF “B” Semi Final
Gallen CS Ferbane     0-14    St. Joseph’s Drogheda    1-09    

North Leinster P.P. Sch Jun F “D” Semi Final
Franciscan Col Gormanston    4-04     Mercy SS Kilbeggan    7-11    

Dublin P.P. Sch SF “D1” Final
Col Dhulaigh    1-05    Ardscoil Raheny         4-06    

Dublin P.P. Sch Jun F “E” Section 1 Semi Final
Sc Ui Chonaill    2-10    St. Joseph’s CBS         2-04    

Dublin P.P. Sch SF “C” QF
Confey College      5-04    Col Cois Life    7-06    

 

Fri Jan 29th 2016

Leinster P.P. Sch SH “B” ‘Rest of Leinster’ Semi Final
Gorey CS    0-07     Col Mhuire Johnstown      0-08    

South Leinster P.P. Sch SF “C” Final
Heywood CS    2-12     Gaelcholaiste Na Mara      1-05    

Dublin P.P. Sch Jun F “D” QF
Moyle Park College    1-09     St. Kevin’s CBS    3-06    

Dublin P.P. Sch SF “C” QF
St. Colmcille’s CS    5-08     Lucan CBS    3-15    AET

 

Sat Jan 30th 2016

Leinster P.P. Sch SF "A" Semi Final Replay
Sc. Mhuire Clane   0-13    St. Benildus College   1-12   AET

Leinster P.P. Sch SH "A" Preliminary Rd Replay
Borris VS   0-07    St. Brendan's CS Birr   0-06

Leinster P.P. Sch SH "A" QFs
Mountrath CS  1-16    Colaiste Eoin    0-08
St. Peter's Wexford   1-07   Dublin North    0-16

South Leinster P.P. Sch SF "B" Final
Naas CBS    1-08     Sc Dara Kilcock    1-07

North Leinster P.P. Sch SF "C" Final
Ballymahon VS   0-12    Dunshaughlin CC   2-08

 

Sun Jan 31st 2016

Leinster PP Sch SH "A" QF
Good Counsel   1-08   Kilkenny CBS  2-10