Oct 2016 Results

Mon Oct 3rd 2016

Top Oil Leinster P.P. Sch Jun H “A” Fr. Cosgrave Cup
Castlecomer CS       1-17    St. Peter’s Wexford    2-09    

 

Wed Oct 5th 2016

Top Oil Leinster P.P. Sch Jun H “A” Fr. Cosgrave Cup
St. Kieran’s College    2-21     St. Brendan’s Birr    1-06
Kilkenny CBS    3-09     Good Counsel    2-05    
Mountrath CS     2-20    Borris VS    2-08    

 

Thurs Oct 6th 2016

Top Oil Dublin P.P. Sch SH “C1” QF
Lucan CC     8-10    Firhouse CC    0-05

 

Fri Oct 7th 2016

Tom Quinlan Plate Semi Final
Le Cheile SS    6-05     Deansrath CC    2-01    

 

Mon Oct 10th 2016

Top Oil Leinster P.P. Sch Jun H “A” Fr. Cosgrave Cup Shield Semi Finals
St. Peter’s Wexford     1-17    Borris VS    2-10    
Good Counsel    1-14    St. Brendan’s Birr    2-09    

Top Oil South Leinster PP Sch Jun H “B” Semi Finals
Colaiste Mhuire Johnstown    4-14     Gorey CS    3-14    AET
St. Mary’s CBS Enniscorthy     3-08    Heywood CS    0-10    

Top Oil Dublin P.P. Sch SH “A” QF
St. Benildus College    3-09    Sc Aodhain    2-15    

Top Oil Dublin P.P. Sch SH “C1” QF
St. Joseph’s CBS        3-05    Hartstown CS    10-11

 

Tues Oct 11th 2016

Top Oil Leinster P.P. Sch Jun H “A” Fr. Cosgrave Cup Semi Final
St. Kieran’s College    5-14     Mountrath CS    1-06    

Top Oil Dublin P.P. Sch SH “A” QF
Terenure College     0-15    Colaiste Eanna    1-18    

 

Wed Oct 12th 2016

Top Oil Leinster P.P. Sch Jun H “A” Fr. Cosgrave Cup Semi Final    
Kilkenny CBS     3-10    Castlecomer CS       1-17       AET 

 

Mon Oct 17th 2016

Top Oil South Leinster PP Sch Jun H “B” Final
Col Mhuire Johnstown     2-08    St. Mary’s CBS Enniscorthy    3-11

 

Tues Oct 18th 2016

Top Oil Leinster PP Sch SH “B”
F.C.J., Bunclody        3-11    Gorey C.S.    1-13    
Col.  Mhuire, Mullingar        3-15    St. Joseph’s, R’bridge    4-11    

Top Oil Leinster PP Sch Jun “A” Shield Final (Fr. Cosgrave Cup)
St. Peter’s Wexford    0-08    Good Counsel    2-15    

Top Oil Dublin P.P. Sch Jun H “A” Final
Ardscoil Ris     1-15     Colaiste Eoin    0-16    

Top Oil Dublin PP Sch Jun H “B” Semi Final
Lucan CBS    3-12    Castleknock CC       1-17    

Top Oil Dublin P.P. Sch SH “C1” Semi Final
Hartstown CS    1-07    Lucan CC    0-12    

Tom Quinlan Shield Section 2 QF
HFCS Rathcoole        4-12    St. Paul’s CBS    3-03    

 

Wed Oct 19th 2016

Top Oil Dublin P.P. Sch SH “A” Semi Final
Colaiste Eoin     1-21    Colaiste Eanna    2-13    

Top Oil Dublin P.P. Sch SH “C1” Semi Final
St. Paul’s College    4-07     Confey College       1-15    

 

Thurs Oct 20th 2016

Top Oil Leinster PP Sch SH “A” League Rd 1
St. Brendan’s, Birr    2-11      St. Kieran’s, Kilkenny    2-18    

Top Oil Dublin P.P. Sch SH “B” Semi Final
St. Fintan’s HS    3-10     v Lucan CBS    1-08    

 

Mon Oct 24th 2016

Top Oil North Leinster PP Sch Jun H “C” QF
St. Fergal’s Rathdowney        3-16     Cistercian Roscrea    3-09    

 

Tues Oct 25th 2016

Top Oil Leinster PP Sch SH “B”
Col. Mhuire, Johnstown      3-20    Abbey C.C., Ferrybank    1-03    

Top Oil South Leinster PP Sch Juv F “A” QF
Good Counsel    5-08    Sc Mhuire Clane    1-09    
Patrician Newbridge    1-08     St. Peter’s Wexford    3-08    

Top Oil Dublin P.P. Sch SH “A” Semi Final
Ardscoil Ris     3-17    Scoil Aodhain    1-12    

Top Oil Dublin P.P. Sch Jun H “B” Semi Final
St. Fintan’s HS    7-15     St. McDara’s CC    1-06    

Top Oil Dublin P.P. Sch Juv F “B” Semi Final
St. Declan’s CBS        9-14     Terenure College    5-09    

Top Oil North Leinster PP Sch Jun H “B” Semi Final
Naas CBS     4-12    Col Choilm Tullamore    1-13    

 

Wed Oct 26th 2016

Top Oil Leinster PP Sch Jun H “A” Fr. Cosgrave Cup Final
St. Kieran’s College     2-15    Castlecomer CS    0-08    

Top Oil Leinster PP Sch SH “A” League
Borris V.S.     0-06      Good Counsel Col    0-28    

Leinster PP Sch SH “B”
Gorey C.S.    2-16    St. Mary’s, Enniscorthy    1-12    
St. Fergal’s, Rathdowney     0-15    Killina Pres. Sec. Sch    1-17    
Cistercian Col Roscrea    3-23    St. Joseph’s, Rochfortbridge    3-06    

Top Oil North Leinster Jun H “C” QF
Col Naomh Cormac    2-12     Portlaoise CBS    1-08    

Top Oil Dublin P.P. Sch SH “C” Qualifier
St. Joseph’s Rush     3-20    GC Reachrann    1-02    

Top Oil Dublin P.P. Sch Juv F “C” Qualifier
St. Colmcille’s CS    6-18     Drimnagh Castle CBS    4-03    

 

Fri Oct 28th 2016

Top Oil Leinster PP Sch Jun H “B” Semi Final
St. Mary’s, Enniscorthy         1-13    Ardscoil Ris    1-06    

Top Oil Dublin P.P. Sch Jun H “D1” QF
Lusk CC    4-10    Synge St CBS    1-01    

Top Oil Dublin PP Sch SH “C1” Final 
Lucan CC    3-07    St. Paul’s College    2-08